Program Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği (PERT)

PERT diyagramları projedeki aktiviteleri dokümante ve analiz etme aracıdır. Project Evaluation and Review Technique (PERT – Proje Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği), 1950’lerde karmaşıklaşmaya başlayan endüstriyel projelere destek olmak amacıyla geliştirilmiştir.

PERT sayesinde faaliyetlerin yapılış sıralaması daha net görülebilen bir gösterim sunar. Yöntem, tahminlenen ve gerçekleşen süreler arasındaki farklılıkları göstermeyi, gelecekteki aktivitelerin ayarlanmasını ve projenin hedefe ulaşmasını kolaylaştırır. Ayrıca projenin kritik yolunun bulunmasında da yardımcı olur.

pert diagram ile ilgili görsel sonucu

Uygulama Şu Şekildedir

 • Aktiviteler Belirlenir
  İlk olarak projenin aktiviteleri belirlenir.
 • Sıra Oluşturulur
  Aktivitelerin birbirleri arasındaki yapılış sırasını oluşturulur.
 • Süreler Hesaplanır
  Her aktivitenin ne kadar süreceği belirlenir. Bununla birlikte bazı aktiviteler arasında öteleme süresi veya paralel yürütmek için geri çekme zamanları belirlenir. Aktivite sürelerini düşünürken, işe atanacak kişinin performansını da gözönünde bulundurulmalıdır.
 • Kritik Yolu Belirlenir
  Projenin kritik aktiviteleri, erken ve geç başlama/bitiş zamanları, bolluk değerleri belirlenir.
 • Gözden Geçirme
  Projenin, ihtiyaç duyduğu kaynak miktarını zaman dilimleri için çıkarılır. Projenin kalite kriterleri, riskleri, iletişim gereksinimleri, satınalma planı dahil edilir ve analiz edilir.