Ö. Baler Eskibatman,
PMI-ACP, SPOC, PMP, REFA, STRADIS

Principal Consultant
Email: bilgi@gbmc-turkey.com

Baler Eskibatman, GBMC Türkiye’nin danışmanlarından olup proje yönetimi, yeniden yapılandırma ve stratejik ve taktik pazarlamada uzmanlaşmıştır.  Çeşitli şirketlerde yönetici veya yönetim danışmanı pozisyonunda 20 yıl süreli mesleki kariyere sahiptir.

Eskibatman, iş süreçleri analizi ve tasarımı konusunda yoğun olarak çalışmış  olup yeniden yapılanma, süreç mühendisliği ve değişim yönetiminde güçlü deneyimlere sahiptir.

Eskibatman, işletme dalında ODTÜ’deki lisans derecesinin ardından, kariyerine McDonnel Douglas Co. mühendisleri tarafından iş süreçlerinin analiz ve tasarım çalışmaları için geliştirilen “STRADIS” metodolojisinin kullanıldığı süreç tasarımı alanında başlamıştır.  Entegre Üretim Sistemleri Uzmanı olarak, TUSAŞ ve General Dynamics Co. firmasının ortak teşebbüsü olan TAI’deki montaj hattında geliştirilmiş üretim süreçlerinin analizi, tasarımı ve uygulanmasının sorumluluğunu üstlenmiştir.

Eskibatman Dünya Bankası destekli LAP projesinde çalışmış ve kıdemli danışman ünvanı ile  danışmanlık ekibinin bir parçası olarak görev almıştır.  Bu ekip iki büyük ölçekli kamu şirketini (Sümer Holding ve Tüpraş) özelleştirme öncesi hazırlanan yeniden yapılandırma senaryoları ve her birinde işten ayrılabilecek tahmini işgücünü detaylı analiz etmiş ve nihai raporu Hazine Müsteşarlığına sunmuştur.  Eskibatman Dünya Bankası tarafından desteklenen projelerde (SRMP) Direktör olarak görev aldığı diğer bir deneyiminde “gelir düzeyi düşük vatandaşların gelir yaratacak alt proje uygulamalarının fonlanması” sürecini tasarlamış, uygulamaya koymuş ve yönetmiştir. Kredi tutarı 134 milyon ABD Doları olan projede tasarlanan sistem, takip eden yıllarda Sosyal Yardımlaşma Fonunun tarafından kullanılmıştır.

Eskibatman, DHL’nin Deutsche Post tarafından satın alınması akabinde, tüm dünyadaki yeniden yapılandırma projesinde bir yıllık yönetim rolünü başarıyla üstlenmiştir. Eskibatman DHL’nin Brüksel’deki Yerel Koordinasyon Merkezinde uluslararası danışmanlardan oluşan bir ekipte program ofisinin bir parçası olarak görev almıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra, AB fonu için yapılan alt proje başvurularının değerlendirilmesinde Avrupa Birliği (AB-MFİB) için dış danışman olarak çalışan Eskibatman yukarıda sayılan tüm görevlerinin dışında, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren sayısız özel sektör şirketinde danışmanlık ve müdürlük görevlerini üstlendiği yoğun bir iş deneyimine sahip olup PMI®dan PMP® ve Alman REFA® Süreç Tasarımı sertifikalarına sahiptir.